View Sidebar

Zeytinyağı ve Güzellik

Zeytinyağı ile güzellik sırları…

İnsan vücuduna sayısız faydası olan zeytinyağı, aynı zamanda dıştan sürmekle de bir çok yarar sağlar. Cilde ve saça güzellik katan zeytinyağı ayni zamanda da saç köklerini kuvvetlendirir, kepeği önler,cildi yumuşatarak esneklik katar. Zeytinyağı ile vücuda yapılan masaj kan dolaşımını artırır ve dokulara oksijen taşır…Soğuktan donmaya karşı zeytinyağı adeta hayat kurtarıcıdır. Soğuk havanın tam tersi,aşırı sıcak havalarda , güneş yanıklarında yanmış deri, zeytinyağı ile ovalanarak rahatlatılabilir. Yaz mevsiminin vazgeçilmez sosyal etkinliği piknik keyfinin kabusu keneler…. Zeytinyağı, kenelerin de bir numaralı düşmanı. Zeytinyağı keneyi etkisiz hale getirir…Sivrisinekler, zeytinyağı sürülmüş cildi ısırmazlar… Zeytinyağı, temizlik için birebirdir. Zeytinyağından yapılmış sabun, doğal ve saf bir temizleyicidir ve vücudu nemlendirir.  Özellikle hassas ciltler için idealdir ve saçları da yumuşatır, tırnakları güzelleştirir.

Annelerin can dostu Zeytinyağı…

Hamilelik döneminde zeytinyağı tüketimi, bebek sağlığı ve gelişimi için çok önemlidir. Annenin zeytinyağı tüketimi,bebeğin gelişimini olumlu etkiler. Zeytinde bol miktarda protein, yağ, A, C, E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, kükürt, klor, magnezyum mineralleri vardır. Beynin ve kemiğin gelişmesine katkı sağlar. Zeytinyağı, doğum sonrasında da annelerin baş tacıdır. Zeytinyağı ile doğum çatlakları azaltılabilir. Emzirenler için en iyi göğüs ucu bakımı zeytinyağı ile yapılır. Bebeklerin popusundaki pişiğe ve başlarındaki konak problemlerine birebirdir. Bebeğe zeytinyağı ile sağlıklı ve canlandırıcı masaj uygulanır.

Zeytinyağı ile ciltte kırışıklıklara son…

Zeytinyağı, bayanların kabusu olan kırışıklıklara da çare oluyor…Journal American College of Nutrition’de yayınlanan bir araştırma, diyetlerin kırışıklıklara üzerindeki etkilerini incelemiştir. Araştırmacılar diyetleri ve güneşe maruz kalan bölgelerde yasayan insanların ciltlerini kıyaslamışlar ve yüksek miktarda zeytinyağı, sebze ve yeşillik tüketenlerin daha az kırışıklığa sahip olduğunu görmüşler…

Zeytinyağı ile ayak ve kol bakımı…

Uzun süre ayakta durmak veya sürekli hareket halinde bir işiniz varsa zamanla ayaklarınızın tabanı sertleşecektir.  Zeytinyağı bu durumlarda kurtarıcı olacaktır. 250 mililitre tam yağlı süt ve 50 mililitre  zeytin yağından oluşan özel bir banyo suyuna ayaklarınız sokup 10 dakika bekletin. Ayaklarınızı duruladıktan sonra ayak tabanlarınızın yumuşadığını göreceksiniz. Dirsekler de zamanla sertleşir. Bu durumdan kurtulmak için zeytinyağı bakımını uygulayabilirsiniz. Yarım çay bardaği zeytinyağ ile yarım çay bardağı elma sirkesini karıştırın. Bu karışıma dirseklerinizi sokup 15 dakika bekletirseniz dirseklerinizin yumuşadığını fark edeceksiniz..